Do produkcji twarogu czyli potocznie białego sera, potrzebujemy wysokiej jakości mleka surowego lub pasteryzowanego. Jeśli mamy dostęp do dobrego mleka surowego, wystarczy je wlać do garnka, w którym będziemy robić ser, przykryć aby nic nie wpadło do środka i poczekać 1-2 doby aż skwaśnieje i utworzy nam się skrzep kwasowy, a następnie postępować wg. poniższego przepisu od punktu 4.
Przepis na twaróg jest z wykorzystaniem mleka pasteryzowanego (więcej o pasteryzacji tutaj), ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć surowego w ten sam sposób i wykorzystać poniższy przepis na biały ser. Przyśpieszy to trochę oczekiwanie na efekt :)
- Mleko podgrzewamy do temperatury ok. 30 stopni Celsjusza.
- Dodajemy kultury mezofilne wg. dawkowania producenta lub 1-1,5% maślanki lub kwaśnej śmietany jako starter. (więcej o kulturach tutaj)
- Dokładnie mieszamy i odstawiamy na ok. 12-18 godzin w zależności od temperatury otoczenia. Po tym czasie powinniśmy uzyskać zwarty skrzep. Jeśli po 18 godzinach skrzepu nadal nie będzie to zostawiamy na kolejne 4-6 godzin.
- Po uzyskaniu skrzepu kroimy go na grubą kostkę ok 5x5cm i powoli podgrzewamy do 37-40 stopni. W zależności od temperatury możemy uzyskać miękki smarowny twarożek lub bardziej zbity podgrzewając do 40 stopni. Na początku nie mieszamy w ogóle lub mieszamy baardzo delikatnie, aby nie rozpylić sera. Później gdy wydzieli się już sporo serwatki możemy mieszać odrobinę szybciej, ale też tylko co jakiś czas. Do podgrzewania używamy bardzo małego ognia na kuchence, jednocześnie uważając aby nie przypalić sera lub kąpieli wodnej, w której ryzyka przypalenia nie ma.
- Po podgrzaniu do odpowiedniej temperatury zostawiamy nasz ser na ok 30-60 minut w tej temperaturze.
- Następnie przekładamy twaróg do formy lub chusty i zostawiamy do odcieknięcia na ok. 3-4 godziny w temperaturze otoczenia. Oczywiście jeśli robicie twaróg z 10 lub 20 litrów mleka, to czas odciekania będzie odpowiednio dłuższy. Przy 3-4 litrach wystarczą 3 godziny. Po tym czasie powinniśmy uzyskać nasz wymarzony twaróg. Jeśli chcecie bardziej zbity twaróg, wystarczy go lekko, ale na prawdę lekko docisnąć.
Gotowe, naprawdę niewiele trzeba, aby cieszyć się smakiem twarogu własnej produkcji.
Jak zrobić biały ser w domu, zobaczysz również na tym filmie.
domowy twaróg |
Tego szukalam. Mój kefir przy czterdziestu stopniach od kilku dni, w parę godzin się zrobił ściął i bez podgrzewania rozdzieliła się serwatka i ser. Tylko przelałam go na len i mam serek, serwatka aziębiona i wypita. Chciałam wiedzieć czy 40 stopni to wystarczajaca temperatura w przypadku mleka pasteryzowango z tetra bricku, bo takie tylko używam. Wszędzie czytam że podgrzewać do 80 stopni i stąd miałam wątpliwości.
OdpowiedzUsuń