Przejdź do głównej zawartości

Dojrzewanie serów. Jak zamienić mleko w ser

    Sery są jednym z tych produktów żywnościowych, które poddajemy dojrzewaniu. Oczywiście są sery, które nie muszą dojrzewać i najlepiej smakują jako świeże, ale większość serów bez odpowiednio długiego dojrzewania nie miała by charakteru, który znamy. 

Podczas dojrzewania w serach zachodzą zmiany fizykochemiczne, następuje rozkład tłuszczy i białek, a sery nabierają niesamowitego aromatu i smaku. Szybkość zmian w procesie zwanym dojrzewaniem sera zależy od wielu czynników, m.in.: rodzaju sera, jego masy - stosunku powierzchni do objętości, wilgotności, czyli zawartości wody, oraz rodzaju użytych kultur bakteryjnych i koagulantów. Na dojrzewanie ma również wpływ temperatura i wilgotność w dojrzewalni. Inaczej dojrzewają sery pleśniowe czy maziowe, a inaczej "standardowe" sery półtwarde lub twarde.

Sery z porostem pleśni:

W serach z porostem pleśni głównym czynnikiem odpowiadającym za zmianę smaku, zapachu i konsystencji są pleśnie np. penicillum candidium lub geotrichum candidium. Pleśnie te lubią wysoką wilgotność i dostęp do tlenu, dzięki czemu mogą porastać powierzchnię, a następnie rozkładać białka i tłuszcze powodując, że nasze sery mają tą kremową konsystencję. Typowym przedstawicielem tego typu serów jest camembert. Najczęściej sery z porostem pleśni produkowane są w formie cylindrów lub kwadratów o grubości ok. 2-3 cm. Dojrzewanie przeprowadza się najczęściej w temperaturze ok. 10-14 stopni, a następnie gdy ser w całości pokryty jest pleśnią sery pakuje się w papier lub folię a temperaturę obniża się do 3-4 stopni Celsjusza. Ja dojrzewałem takie sery w temperaturze ok. 7-8*C od początku do końca z dobrymi efektami :)


Sery z przerostem pleśni:

    Najbardziej znanym przykładem tego typu serów jest roquefort i gorgonzola. Peniciullum roqueforti to niebieska lub zielonkawa pleśń porastająca wnętrze sera. Tak jak inne pleśnie potrzebuje wysokiej wilgotności i dostępu do tlenu, a żeby dostęp do tlenu zapewnić - to na pewnym etapie produkcji sery są nakłuwane, aby wpuścić powietrze do środka. Podobnie jak w serach z porostem pleśni temperatura dojrzewania to najczęściej 10-14*C, a po wstępnym dojrzewaniu obniżana jest do ok. 3-4*C.
 


Sery maziowe:

    W serach maziowych głownymi mikroorganizmami odpowiadającymi za dojrzewanie są bakterie z grupy brevibacterium np. brevibacterium linens lub brevibacterium aurantiacum. Bardzo często do serów pielęgnowanych na maź dodaje się również geotrichum candidium, aby szybciej odkwasić powierzchnię i pozwolić brevibacterium robić to co do nich należy. Sery te charakteryzują się powierzchnią w kolorze od kremowego do prawie czerwonego z charakterystycznym aromatem - czy tam smrodkiem ;). Potrzebują wysokiej wilgotności i temperatury ok 12-14*C, ale niektóre sery dojrzewające na maź wymagają nieco niższej temperatury np. taleggio.

Pozostałe sery:

Bez różnicy czy mówimy o serze twardym, półtwardym czy miękkim, dojrzewanie zaczyna się już na etapie dodania podpuszczki i kultur bakteryjnych. W serach do których nie dodano pleśni lub brevibacterium dojrzewanie przebiega trochę wolniej. Wszystko za sprawą enzymów pozostawionych przez bakterie, podpuszczkę oraz naturalnie występujące lipazy. Powoli rozkładają białka i tłuszcze. Tną łańcuchy białek na peptydy i aminokwasy dzięki czemu sery są lżej strawne i niesamowicie aromatyczne. Sery z niską zawartością wody jak np. Grana Padano lub Parmigiano Reggiano mogą dojrzewać nawet do kilku lat.



źródło: Photo by Xavier von Erlach on Unsplash

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić oscypki w domu

 Oscypek to chyba najbardziej znany i charakterystyczny polski ser. Produkowany jest z owczego mleka z ewentualną domieszką mleka krowego (max 40%) i przybiera wrzecionowaty kształt z walcowatym i zdobionym środkiem. Oscypki są produktem regionalnym chronionym przez prawo unijne i posiadają status Chronionej Nazwy Pochodzenia (PDO). Oryginalne oscypki produkowane są od maja do września i będąc w górach nie sposób przejść obojętnie obok licznych stoisk z oscypkami.     Jeśli tak jak ja uwielbiacie oscypki, to namiastką tego sera mogą być a'la oscypki z krowiego mleka  lub inaczej gołki. Przepis na a'la oscypki znajdziecie poniżej. Ser A'la oscypek z tego przepisu Składniki na oscypki z krowiego mleka Mleko krowie surowe.  Ja użyłem do tego przepisu 16l Podpuszczka cielęca lub mikrobiologiczna - według dawkowania producenta.  Ja używam cielęcej 1:17000 Siatka wędliniarska Przepis na oscypki Mleko podgrzewamy do 36*C cały czas mieszając Przy mleku pasteryzowanym warto dodać ch

Jak zrobić ser burrata

     Burrata to włoski, miękki i świeży ser produkowany z mleka krowiego, a czasami bawolego. Jest połączeniem mozzarelli i śmietanki, a powstał poprzez chęć wykorzystania resztek i skrawków sera podczas produkcji mozzarelli. Jak wiadomo zasada zero waste jest doskonałym sposobem na eliminację strat, a czasem nawet na dodatkowy zarobek.      Skrawki mozzarelli rozrywane są na podłużne włókna, a następnie mieszane ze śmietanką - tak powstaje straciatella, czyli wnętrze burraty. Kulka mozzarelli rozciągana jest na gorąco, a do jej środka wkładana jest obfita porcja straciatelli. Ser jest ściskany w formę sakiewki, a góra czasami związywana jest włóknem asfodelu (złotogłów). Można powiedzieć, że burrata to ser hybrydowy, bo najpierw musimy zrobić mozzarellę, następnie z mozzarelli i śmietanki straciatellę, a na koniec jeszcze nafaszerować mozzarellę straciatellą, żeby wyszła burrata ;).       Burrata jest najsmaczniejsza od razu po zrobieniu - ewentualnie do 24 godzin po produkcji. Nieste

Jak zrobić ser halloumi w domu.

Halloumi to tradycyjny ser solankowy wywodzący się z Cypru. Do jego produkcji używane jest mleko owcze z ewentualną domieszką mleka koziego lub krowiego. Ma zwartą i dosyć elastyczną konsystencję, a ze względu na wysokie pH czyli niską kwasowość, nie topi się podczas podgrzewania.       Ser halloumi podczas grillowania lub smażenia karmelizuje się z zewnątrz i mięknie wewnątrz, jednocześnie nie rozpływając się. Śmiało można powiedzieć, że halloumi to idealny ser na grilla i do smażenia. Ser halloumi smażony     Jak smakuje ser halloumi? Ser halloumi jest dosyć słony i na pewno bardzo mleczny. W smaku nie znajdziecie natomiast nut kwasowych, ze względu na specyficzny proces produkcji i brak typowego dla większości serów ukwaszania. Halloumi nie jest też serem typowo dojrzewającym, co wpływa na brak głębokiego smaku, który jest charakterystyczny dla serów dojrzewających. Nie zmienia to faktu, że halloumi to pyszny ser, a grillowany lub smażony zachwyci niejednego mięsożercę ;)     Ser ha